Ракомет
8. April 2017 - 19:40

Веспрем противник на Вардар во финалето на СЕХА лигата

Актуелниот шампион во регионалната СЕХА лига, Веспрем ќе биде противник на Вардар во финалето на ова натпреварување.

Веспрем во вториот полуфинален меч на завршниот фајнал-фор турнир кои се одржува во белорускиот град Брест го совлада домаќинот на овој турнир Мешков со 33-31 по подоброто изведување на ударите од 7.метри, откако регуларниот дел заврши нерешено 29-29

Со тоа, унгарскиот првак се избори за своето трето последователно финале, во кое по втор пат едно подруго ќе игра против македонскиот шампион Вардар, кој во полуфиналето беше убедлив против ППД Загреб со

Минатата година во финалето на турнирот во Вараждин, Хрватска, екипата на Веспрем беше подобра од Вардар со 28-26.

Двата тима досега по два пати го освојувале шампионскиот трофеј, а која екипа ќе биде првата со три трофеи ќе се знае в недела навечер по одигрувањето на финалниот меч, кој е закажан во терминот од 20 часот.

Претходно во 17:30 часот за третото место ќе играат ППД Загреб и Мешков Брест.