Балкан
12. March 2018 - 9:24

Вес Мичел во посета на Косово

 Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, соопшти Стејт департментот.

Во соопштението се наведува дека посетата ќе ги  „потврди блиските односи“ на Косово и САД и оти Мичел „ќе ја охрабри Владата на Косово да постигне напредок во дијалогот за нормализација на односите со Србија, да го зајакне владеењето на правото, да го поттикне економскиот развој и да ги надмине регионалните поредизвици во интерес на стабилноста и интеграцијата на Запад“.

Тачи и Мичел денеска ќе одржат и заедничка прес конференција.

Мичел од 12 до 17 ќе ги посети Белград, Приштина, Скопје, Атина и Никозија.