Фудбал
11. January 2021 - 10:07

Вернер ја прекина серијата од 12 натпревари без постигнат гол за Челзи

Челзи попладнево забележа победа со 4:0 против Моршам во 1/32 финалето од ФА купот.

Вториот гол го постигна напаѓачот Тимо Вернер во 44. минута. Тој ја испрати топката во противничкиот гол од непосредна близина искористувајќи го додавањето на играчот за врска Каи Хаверц.

Благодарение на погодокот против екипа од англиската четврта лига, Германецот го заврши постот за Челси од 12 средби.

Тоа беше повторување на најдолгиот сегмент без голови во неговата кариера. Ова се случи за прв пат за време на настапите на Вернер во Германија во 2016 година.