Македонија
29. December 2018 - 11:49

Верижен судар во Скопје, две возила се запалија, повредени тројца возачи и двајца сопатници

Вчера во 20,30 часот во СВР-Скопје било пријавено дека на улицата “Васил Чакаларов“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Опел астра“ со скопски регистерски таблици, управувано од А.А.(39) од Скопје, товарно моторно возило “Фиат добло“ со скопски регистерски таблици, управувано од З.Л.(44) од Скопје и патничко моторно возило “Опел астра“ со скопски регистерски таблици, управувано од Г.А.(19) од Скопје.

По сообраќајната незгода, дошло до опожарување на двете возила “Опел Астра“ и од страна на екипа на Бригадата за противпожарна заштита бил локализиран пожарот.

Со телесни повреди се здобиле тројцата возачи, како и сопатникот од едното возило “Опел Астра“ А.П.(20) од Скопје, а со тешки телесни повреди се здобила сопатничката од истото возило “Опел Астра“ Ц.А.(63) од Скопје.

Лицата биле пренесени во Комплескот клиники “Мајка Тереза“ за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од страна на увидна екипа од СВР-Скопје и се работи на целосно расчистување на случајот.