Ракомет
18. December 2017 - 18:13

Вардарецот Борозан најдобар црногорски спортист

Ново признание за ракометното семејство на Вардар кое триумфираше на стариот континент откако бекот на црвено-црните Вуко Борозан беше прогласен за најдобар спортист на Црна Гора во изборото на Олимпискиот комитет. 

Свеченото доделување на признанието за Борозан ќе се случи в четврток во Подгорица.
Борозан не беше на листата на кандидати на ЦГОК но по денешната седница на која присуствувале првите луѓе на сите спортски федерации на Црна Гора  Борозан го добил заслужено признанието како единствен спортист од оваа земја кој освоил трофеј во ЛШ оваа година, СЕХА лигата и се пласира со својата репрезентација на ЕП во Хрватска.