Ракомет
12. August 2017 - 9:35

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

 
 
 
Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер.
 
Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот против Бергишер со 25-27 полувреме 17-14.
 
Тренерот Раул Гонзалез на средбата им даде шанса да играат на сите 20 ракометари. Во второто полувреме повеќе време на голот мина Даниел Ѓорѓески, а исто така и другите играчи кои вообичаено имаат помала минутажа.
 
Најефикаснин во редовите на Вардар беше Тимур Дибиров кој постигна 8 гола, Вуко Борозан постигна 5, а Игор Карачиќ и новото засилување Данил Криштопанс придодадоа по 3, односно 2 гола.
 
За црвено-црните денеска и утре следуваат уште два контролни натпревари о кои првиот е против Рајн Некар.