Ракомет
2. September 2017 - 19:57

Вардар подобар од Металург на стартот на новата сезона во СЕХА лигата

 
 
Ракометарите на Вардар го совладаа градскиот ривал Металург на стартот на новата сезона во регионалната СЕХА лига. 
 
На средбата одиграна попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ актуелниот европски првак и бранител на шампионскиот трофеј во СЕХА конкуренцијата, Вардар го победи Металург со 32-23 полувреме 16-11.
 
Металург беше рамноправен само во воведните 7.минути по кои резултатот беше израмнет 3-3. Потоа следуваше серија до 5-0 на вардарци за водство од 8-3 во 14.минута, предност која ја сочуваа и до крајот на полувремето кое заврши со резултат 16-11 за Вардар
 
Во вториот дел црвено-црните рутинирано ја одржуваа предноста и на крајот забележаа победа со конечни 32-23 . 
 
Најефикасен во победничката екипа беше Тимр Дибиров со 5 гола, додека Македа и Борозан постигна еден помалку, а кај Металург најефикасен беше Жарко Пешевски кој средбата ја заврши со 5 постигнати гола. 
 
На претходно одиграните натпревари од ова воведно коло, беа постигнати овие резултати: Татран Прешов – Мешков Брест 24-23, Војводина – Динамо Панчево 24-29, Горење Велење – Целје Пивоварна Лашко 22-25 и ППД Загреб – Нексе 29-19. 
 
Во следното коло, веќе во вторник (5 септември), Вардар ќе биде домаќин на Горење Велење, додека Металург ден подоцна (среда,  6 септември) гостува во Панчево кај Динамо.