Ракомет
9. April 2017 - 15:17

Вардар или Веспрем до третата титулата во СЕХА лигата

 
 
 Македонскиот првак Вардар или унгарскиот Веспрем третпат ќе биде победник во регионалната ракометна СЕХА лигата.
 
Ова ќе биде познато вечерва откако овие два тима кои беа убедливо најдобрите во регуларниот дел од сезоната, ќе го одиграат финалниот натпревар на завршниот фајнал-фор турнир кој се одржува во Мешков, Белорусија.
 
Сезонава Вардар и Веспрем одиграа два натпревари. Скопскиот заврши со триумф на црвено-црните (29-22), а на дуелот во во Унгарија немаше победник (28-28).
 
Овој меч воедно доаѓа и како последна проверка пред четвртфиналето во Лигата на шампионите, која сигурно е приоритет за двата тима.
 
Минатата година во финалето на турнирот во Вараждин, Хрватска, екипата на Веспрем беше подобра од Вардар со 28-26.
 
Двата тима досега по два пати го освојувале шампионскиот трофеј, а која екипа ќе биде првата со три трофеи ќе се знае вечерва по мечот кој е закажан да почне од 20 часот.
 
Претходно (17.30 часот) за третото место ќе играат ППД Загреб и Мешков Брест