Loading Video...
Фудбал
1. December 2019 - 16:23

Вардар го доби дербито со Академија Пандев

Фудбалерите на Вардар убедливо со 3-0 го добија дерби дуелот од 17.коло против Академија Пандев и тоа одигран на гостински терен. 
 
Даниел Аврамовски постигна два од трите гола за црвено-црните и тоа во 11-тата и 69-тата минута, а стрелец на третиот беше Владица Брдаровски ма три минути пред крајот. 
 
На арената „Тодор Проески“ во Скопје, Работнички и Силекс одиграа без победник 1-1.
 
Домаќините поведоа во 15.минута преку Иван Марковиќ, додека голот за Силекс го постигна Стефан Ѓуриќ во 61.минута. 
 
Комплетни резултати од претпоследното 17-то коло во есенскиот дел на ПМФЛ
денеска
РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС 1 – 1 
БОРЕЦ – РЕНОВА 1 – 0 
ШКЕНДИЈА – ШКУПИ 4 – 0 
АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ВАРДАР 0 – 3 
вчера
МАКЕДОНИЈА Ѓ.П – СТРУГА  Т.Л. 1 – 1 
 
ТАБЕЛА 
1.   ВАРДАР 35 бодови, 
2.   ШКЕНДИЈА 27, 
3.   АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 27, 
4.   СИЛЕКС 24, 
5.   МАКЕДОНИЈА ЃП 23, 
6.   СТРУГА ТЛ 23, 
7.   ШКУПИ 22, 
8.   БОРЕЦ 19, 
9.   РЕНОВА 16, 
10. РАБОТНИЧКИ 15.