Loading Video...
Ракомет
28. January 2023 - 18:20

„Вардар 1961“ со гостински пораз од „Татран“ ја отвори сезоната во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар со пораз ја започнаа новата сезона во СЕХА лигата.

На гостувањето во Словачка, кај Тартан Прешов, вардарци се поразени со четири голови разлика (27-23, полувреме 14-11).

Иако македонскиот прва добро го отвори мечот во 13.минута имаше и највисока предност од три гола, сепак домаќините со серија од 7-1, направија комплетен пресврт и тие поведоа со три гола разлика.

Ваквата предност во продолжението домашниот тим знаеше како да ја одржува за на крајот да слави со конечни 27-3.

Со 8 постигнати голови Филип Талевски беше најефикасен вардаров ракометар, додека Гоце Георгиевски и Мартин Карапалевски постигна по 4 голови.

За црвено-црните нема многу пауза, бидејќи веќе на 1 февруари во Скопје против Партизан ќе го одиграат и вториот меч во регионалното натпреварување.