Свет
25. November 2016 - 10:19

УЖАС: Монструм рани шест деца со нож пред училиште во Кина

Непознат човек со нож ранил најмалку шест деца пред едно основно училиште во северозападиот дел од Кина, објавија кинеските медиуми.

Централната кинеска телевизија ЦЦТВ на Твитер наведе дека напаѓачот е на возраст од околу 50 години и дека ранил шест деца, но не даде повеќе детали за инцидентот.

Сликите што телевизијата ги објави на Твитер покажуваат како возилата на Брзата помош ги префрлаат децата в болница.

Агенцијата Ксинхуа соопшти дека нападот се случил во градот Ханзонг, во покраината Шанси.

Претходните неколку години во Кина имаше неколку вакви напади врз деца, извршени со нож или секира.