Loading Video...
Свет
10. March 2019 - 17:01

Утрово авион на Етиопиа Ерлајнс се урна загинати 157 патници

157 патници и членови на екипажот загинаа откако утрово авион на Етиопиа Ерлајнс се урнал на само минути 6 по полетувањето од главниот град на Етиопиа, Адис Абеба.

Авиокмпанијата ја потврди информацијата дека рутинскиот лет до главниот град на Кенија, Најроби завршил трагично.

Ниту компанијата ниту надлежните се уште не ги соопштија причините за несреќата.

Локалните медиуми пишуваат дека станувало збор за нов авион кој компанијата почнала да го употребува пред само 4 месеци. Премиерот на Етиопија во соопштение испратено до јавноста им изрази сочувство на семејствата  на загинатите.