Кошарка
26. October 2015 - 12:56

Утре стартува новата сезона во НБА лигата

Во вторник стартува новата сезона во НБА лигата. На програмата се дуелите Чикаго - Кливленд и Голден Стејт - Њу Орлеанс. 
Трофејот го брани екипата на Голден Стејт а за главен фаворит се смета Кливленд Кавалирс предводен од Леброн Џејмс. 
Прашање е дали некоја екипа ќе блесна како Атланта мината сезона со Перо Антиќ, дали Вашингтон ќе биде поатрактивен со Кевин Дурент, до каде ќе стигне Детроит со Ван Ганди, како ќе одигра Њујорк, Бостон...
Тоа ќе биде 70-тиот шампионат на најатрактивната кошаркарска лига формирана 1946 година. Најмногу трофеи 17 има Бостон, еден помалку 16 ЛА Лејкерс. Во поновата историја најдобар впечаток остави Сан Антониот кој сите 5 титули ги освои по 1999 година.