Македонија
11. January 2017 - 13:09

Уште еден затвореник од Идризово почина во болница

Вчера околу 11,00 часот во Скопје во Клиничкиот центар-„Мајка Тереза“ починал М.А. (73) од Гостивар кој бил на отслужување на казна затвор во КПУ “Идризово“ во времетраење од 4,5 години.
 
Истиот на лекување бил донесен на 02.01.2017 година, прво на Клиника за нефрологија, а откако му се влошила состојбата, на 03.01.2017 година бил префрлен на „КАРИЛ“, каде и починал.
 
Телото на починатиот било предадено на обдукција.

Пред два дена С.Р. (56) од с.Речане- гостиварско осуденик во затворот КПУ „Идризово“ околу 10,00 часот тој ден бил однесен во Токсикологија, а околу 12,30 починал. Тој боледувал од канцер, а по наредба на јавен обвинител телото било дадено на обдукција.

Во октомври минатата година двајца затвореници починаа во или на пат кон болница.

Така на 26 октомври на Клиниката за гастрологија, починал Б.И. (29) од с.Лојане, кумановско кој издржувал казна затвор во КПУ-Идризово и боледувал од цироза, а два дена пред тоа бил донесен во клиниката поради влошена здравствена состојба. 

На 17 октомври минатата година на пат од КПУ-Идризово кон Клинички Центар во возило починал затвореникот Ш.З. (46) од с.Радожда, струшко.