Македонија
11. February 2019 - 10:22

Уште еден смртен случај од морбили: 14-месечно бебе почина на Детска клиника, трета жртва досега

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР.

Детето починало на Детската клиника.

Информацијата за КУРИР ја потврдија и извори од Министерството за здравство.

Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

Заразено од мали сипаници, почина бебе од Свети Николе, а животот го загуби и 6-месечно бебе исто така од компликации предизвикани од морбили.

Уште неколку деца се наоѓаат