Свет
30. October 2020 - 14:36

Урнати згради и поплавени улици, страшна глетка во Измир по земјотресот

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтер ги стресе грчките острови и дел од Турција во Егејското Море, пишуваат медиумите.Во тек е потрагата по исчезнатите во срушените згради. По земјотресот имало и неколку потреси, конкретно шест по големина од 3,9 до 4,8 степени според Рихтеровата скала.