Бизнис
9. July 2020 - 13:42

„United Airlines“ отпушта 36 илјади работници

Преку соопштение вчера „Јунајтед ерлајнс“ соопшти дека испраќа известувања за отпуштање на 36.000 вработени, што е скоро половина од нејзиниот американски персонал. Ова можеби не е конечна бројка, но Јунајтед ги одржува своите опции отворени, додека се осигура дека е во согласност со законите за кои е потребно известување од 60 дена пред масовните технолошки вишоци. Според „Асошиејтед Прес“, официјалните претставници на Јунајтед се надеваат дека конечниот број ќе биде помал, а некои вработени понудиле пакети за предвремено пензионирање наместо да бидат отпуштени.

Намалувањето на работните места може да вклучува повеќе од 10,000 стјуардеси и 2.250 пилоти. Акцијата на Јунајтед не е единствена, но е најекстремна од кој било најголем американски превозник досега. Делта издаде известувања за отпуштање на повеќе од 2.500 пилоти минатата недела, со неколку други, наводно, квалификувани за опција за предвремено пензионирање. Во мај, „Американ ерлајнс“ соопшти дека планира да го намали персоналот на управување и поддршка на персоналот за околу една третина.