Свет
23. July 2017 - 9:19

Умерен земјотрес во североисточна Кина

Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во градот Сонгјуан, во североисточната кинеска провинција Јилин,

Епиценатарот на земјотресот бил во областа Нинџијанг на длабочина од 12.000 метри. 

Нема информации за повредени луѓе и причинета материјална штета.

Поради земјотресот одложено е времето на тргнување на возовите за 15 минути.