Свет
7. October 2016 - 14:04

Умерен земјотрес во Хрватска

Земјотрес со интензитет од 4,3 по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во близина на хрватскиот град Славонски Брод.

Епицентарот на земјотресот бил на 23 километри источно од Славонски Брод на длабочина од шест километри.

Потресот бил почувствуван и во западните делови од Србија.