Свет
2. May 2016 - 10:38

Умерен земјотрес го погоди островот Суматра

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска на индонезискиот остров Суматра, соопшти Геофизичката служба на САД. 

Епицентарот на земјотресот бил на 55 килилометри од градот Котабуми, на 290 километри северозападно од Џакарта и на длабочина од 131 километар.

Нема информации за евентуални жртви или за причинета материјална штета.