Loading Video...
Свет
26. November 2018 - 17:20

Украина прогласи воена состојба - Москва тврди дека Киев провоцира

Укриана воведе воена состојба со траење од 60 дена  по поморскиот  инцидент со Русија.  Порошенко ја повика Моксва  да ги  ослободи  морнарите и да ги врати  бродовите што руската морарица ги заплени вчера кај теснецот Керч во близина Крим, во првиот директен  судир помегу двете војски од 2014 година.

Случувањата во Црноте море  Русија ги оцени како намерна првокација од страна на Уркаина во соврешен тајминг. Во Украина во март идната година ке се одржат претседатслки избори а зголемувањето на тензии во Керченскиот залив ќе му овозможи на  Порошенко да ја зацврсти власта , но и да ги разгори антируските чувства  кај Западот  и да се заострат санкциите во Москва  вели шефот на руската дипломатија.

Руската армија отвори оган  и заплени три уркаински бродови кај теснецот Керч   со орбазрозжени дека не го прекршиле    мегународниот поморски закон. Киев тврди дека  правилата биле почитиувани. По инцидентот синоќа околу 150 лица протестираа пред руската амбасада во Киев, каде беше запалено и едно возило кои и припаѓало на амбасадата.

ЕУ и НАТО ги повикаа двете страни да делуваат во насока на смирување на ситуацијата.   Односите Русија- Украина се осетливи по руското припојување на Крим во 2014 година  а најновите тензиите може да да водат кон поширок судир  помегу двете земји оценуваат аналитичарите.