Македонија
20. September 2017 - 18:02

УХМР најавува нови врнежи вечерва, еве каде ќе заврне

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 33 Гевгелија, 31 Д. Капија, Струмица, 27 Штип, 26 Берово, 25 Виница, Прилеп, Битола, 24 Крива Паланка, Тополчани, 23 Скопје Петровец, 22 Скопје, Тетово, Претор, 21 Ѓуриште, Охрид, 20 Пожаране, 15 Маврово, 14 Лазарополе.

НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 16 часот: 8 Лазарополе, 5 Маврово, 3 Пожаране, 2 Тетово, 1 Претор, Ѓуриште, Крива Паланка, Охрид и помалку од 1 литар на квадратен метар во Скопје Петровец, Прилеп, Тополчани и Штип.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд најпрвин во западните а во средината на денот и попладне во северозападните и северните делови од земјата. Дуваше слаб до умерен претежно југозападен ветер, а попладнево ветерот краткотрајно засилуваше на запад и во повисоките делови од Скпската котлина.

ВРЕМЕТО ВЕЧЕРВА И ПРЕКУ НОЌТА: Променливо облачно и свежо со повремен локален дожд, најчеесто во северозападните и северните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер.

ВРЕМЕТО УТРЕ: Променливо облачно и значително посвежо со слаб локален дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. УВ=5. Минималната температура од 5 до 13, а максималната од 16 до 23 степени.

Во Скопје, променливо облачно и свежо со услови за појава на краткотраен дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој повремено може да засили. Температурата од 11 до 23 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Утре дневната температура утре ќе биде пониска за околу 8 степени. Повремено засилен ветер ќе дува уште во петок, но тогаш ќе започне период на повремено значително облачно време, но претежно стабилно и до викендот наутро ќе е свежо. Дневните температури благо ќе се покачуваат.