Македонија
13. September 2017 - 18:05

УХМР најавува нов температурен шок

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 33 Гевгелија, 32 Демир Капија, 31 Струмица, 30 Скопје, Штип, Виница, Скопје Петровец, 29 Тетово, 28 Прилеп, Битола, 27 Крива Паланка, 26 Берово, Тополчани, Пожаране, Охрид, 25 Ѓуриште, 24 Претор, 22 Маврово, 21 Лазарополе. 

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево со мала до умерена облачност. Дуваше слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец, кој во југозападните делови повремено засилува.

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен западен ветер, преку ноќта ведро.

ВРЕМЕТО УТРЕ: Претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура од 6 до 15, а максималната од 26 до 33 степени. УВ=6

Во Скопје сончево со слаб до умерен југозападен ветер. Температура: 12 / 32 степена.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Следува период на сончево време со свежи утра и со постепен пораст на дневната температура, така што за време на викендот температурните максимуми насекаде ќе бидат над просекот за овој период од годината. Во понеделник ќе има зголемување на облачноста,