Спорт плус
21. јуни 2020 - 12:47

УФЦ:Драго загуби на поени од Блејдс

Кертис „Рејзор“ Блејдс доминираше во првите три рунди против Александер „Драго“ Волков во главниот меч во тешка категорија на УФЦ Фајт најт во саботата во Лас Вегас, пред да загуби сила и со победата да не го импресионира шефот на УФЦ, Дејна Вајт, кој веднаш изјави дека да се верува дека тој ќе добие шанса за меч за титула.
 
Блејдс беше супериорен во борењето, со рекордни 14 „тејкдаунс“ во мечот за да победи со 49:46, 48:47, 48:46, но не успеа да стигне до нокаут против високиот Русин, решавајќи се за конзервативна стратегија. Пред овој меч, Блејдс беше четврторангиран во тешката категорија, но тешко дека ќе добие шанса против шампионот Стипе Миочиќ или Даниел Кормиер.
 
„Сфаќам дека многу фанови не ги сакаат ваквите мечеви, и тоа е океј. Тоа ме прави среќен“, вели Блејдс.
 
Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт не беше импресиониран.
 
„Блејдс зборуваше многу, но на крајот изгледаше глупаво, откако загуби сила по третата рунда. Со вакви перформанси, да сум на негово место, нема да чекам, туку ќе работам. Кога зборуваш така, тогаш треба да влезеш во октагонот и да истепаш некого“, вели Вајт.
 
28-годишниот Блејдс (14-2) има четири победи во низа и само два порази во кариерата, двапати од Френсис Нгану. 31-годишниот Волков, со прекар „Драго“ по „Роки 4“, сега има три порази во четири меча.