Свет
17. јуни 2019 - 10:27

Убиени 12 цивили во ракетен напад на џихадистите во Сирија

Во ракетен напад на џихадистите врз село во Сирија, кое е под контрола на властите, загинале 12 цивили.

Во истиот напад, кој е извршен јужно од градот Алепо во истоимената провинција, повредени се 15 лица.

Медиумите за нападот ја обвинуваат џихадистичката група Хајат Тахрир ал Шам, поранешен огранок на Ал Каеда во Сирија.

Повеќе од 370.000 луѓе загинаа од почетокот на војната во Сирија.