Loading Video...
Ракомет
18. May 2019 - 17:49

Убедливи победи на Вардар и Металург

 
Ракометарите на Вардар и Металург остварија убедливи победи во дуелите од 8.коло на Супер лигата. 
 
Вардарци рутинирано го добија мечот против Бутел со 28-20, додека Металург беше убедлив во дуелот против Пролет совладувајќи го убедливо со 41-27. 
 
Со тоа вардарци го одржуваат максималниот ефект и со 21 бод се лидери на табелата пред Еурофарм работник и Металург кои имаат по 15, со тоа што битолската екипа вечерва го игра градското дерби со Пелистер, а Металург пак има еден натпревар повеќе од црвено-црните. 
 

РАКОМЕТ – СУПЕР ЛИГА 8.коло

МЕТАЛУРГ   –  ПРОЛЕТ                           41 - 27

ВАРДАР        –  БУТЕЛ СКОПЈЕ              28 - 20

ПЕЛИСТЕР –  ЕУРОФАРМ РАБОТНИК  од 18:30 часот   

 

ТАБЕЛА

1  ВАРДАР                 21  бод      7 натпревар

2  ЕУРОФАРМ Р.        15               6

3  МЕТАЛУРГ              15               8

4  БУТЕЛ                      6                 8

5  ПРОЛЕТ 62             6                 8

6  ПЕЛИСТЕР             3                 7