Свет
27. May 2019 - 12:31

Уапсен осомничен за нападот во Лион

Француската полиција уапси денеска еден човек осомничен за бомбашкиот напад во Лион минатата недела, при што загинаа 13 лица, рече министерот за внатрешни работи Кристоф Кастене.

Тој објави на Твитер за апсењето, но не даде повеќе детали за осомничениот или локацијата на апсењето.

Делумно маскиран човек е прикажан на снимката од безбедносните камери, кој со велосипед дошол до пекарница каде што ја оставил торбата со експлозив.

Во нападот беа повредени 13 лица.