Балкан
27. March 2018 - 10:32

Турската армија елиминира 11 курдски борци

Турската армија уби 11 курдски војници во турскиот пограничен округ Хатај.

- Припадници на турските безбедносни сили, со поддршка од воздух, отворија оган и ги убија борците кои беа забележани во реонот на Арсуз, округ Хатај. Армијата оценува дека групата извршила неколку напади во округот, минатата година, се посочува во соопштението на локалната власт.

Во меѓувреме, турската армија соопшти дека двајца војници загинале во вчерашната експлозија на рачно изработена бомба за време на операција во Африн, Сирија.