Балкан
1. August 2016 - 14:55

Турција размислува за преструктуирање и на разузнавачката служба

Турција има цел да ги спречи нејзините вооружени сили повторно да бидат искористени за извршување преврат, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш, откако Владата викендов најави промени во армиската структура. 

Новите мерки предивуваат учество на замениците премиери и на министрите за правда, за внатрешни работи, надворешни работи и за одбрана во Високиот воен совет, затворање на повеќе воени училишта, поврзување на военомедицинската академија ГАТА и на други воени болници со Министерството за здравство и преминување на трите рода на војската под капата на Министерството за одбрана. 

Куртулмуш, кој говореше на прес-конференција по седница на владиниот Кабинет, изјави дека Турција размуслува и за преструктуирање на разузнавачките служби. 

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган бара под контрола на шефот на државата, покрај Генералштабот на армијата, да се стави и националната разузнавачка служба МИТ.