Спорт плус
10. July 2016 - 19:38

Тур де Франс: Прва етапа за Думулин

Холандскиот велосипедист Том Думулин ја освои 9. Етапа на престижниот тур де Франс. 
Етапата се возеше на Пиринеите во Андора во должина од 184,5 километри проследено со силно невреме , дожд и град.  Ова му е прва етапна победа на Думулин кој беше побрз од португалецот Алберто Фарија да Коста и Полјакот Рафал Мајка кои имаа 38 секудни послабо време. Жолтата маичка ја задржа бранителот на титулата Крис Фрум додека денот го одбележа  повлекувањето на двократниот шампион Алберт Контадор по само 100 километри поради грозница.  Утре е слободен ден  а 10-тата етапа се вози во вторник.