Свет
18. August 2019 - 12:33

Тројца Палестинци убиени од израелски војници на границата меѓу Појасот Газа и Израел

Тројца Палестинци беа убиени денеска од израелски војници во северниот дел од Појасот Газа, соопшти палестинското Министерството за здравство.

Израелската армија нагласи дека пукале од хеликоптер и тенк врз „сомнителни вооружени лица“ близу границата меѓу Појасот Газа и Израел.

Неколку часа претходно три проектили биле испукани од Појасот Газа кон јужниот дел од Израел од која една паднала до град близу границата.