Loading Video...
Свет
7. October 2019 - 18:19

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за медицина

Тројца научници, Американците Вилијам Келин и Питер Ретклиф и Британецот Грег Семенза се добитници на Нобеловата награда за медицина за 2019 година. Тимот е награден за нивните откритија за тоа „како клетките се чувствуваат и се прилагодуваат на достапноста на кислородот“, што е важно за борба против ракот и анемијата пишува во соопштението на нобеловиот комитет.