Фудбал
16. May 2019 - 19:07

Тричковски е најдобриот фудбалер што игра на Кипар

            Македонскиот интернационалец Иван Тричковски ќе ја добие наградата фудбалер на годината во првенството на Кипар. Во Италија Лацио освои титула во националниот куп.  

            Одлична сезона во дресот на АЕК Ларнака за македонскиот репрезентативец Иван Тричковски во дресот на АЕК Ларнака , екипа која ја освои вицешампионската титула во кипарското првенство и направи историски успех со учеството во групната фаза од Лига Европа.

            Популарниот Тричко на 39 меча постигна 24 гола за својот тим со што заслужено го доби признанието играч на сезоната по гласањето на фудбалските тренери во елитната лига на Кипар со што ќе биде ѕвезда на Гала вечерта што ќе се одржи на 20-ти мај.