Loading Video...
Свет
21. May 2017 - 17:05

Трамп заигра со меч во рака во Саудиска Арабија, домаќините воодушевени

Втор ден од посетата на Трамп на Саудиска Арабија. Американскиот лидер одржа говор на регионалниот самит во Ријад во чиј фокус беше борбата против екстремистичките групи. На самитот присустуваа лидерите на повеќе од 50 претежно мусламинаски земји.   Вчера Трамп со кралот Салман потпиша низа договори  вредни 380 милијарди долари. Мегу нив се најде и договорот за продажба на американска воена опрема на крлаството вреден 110 милијарди долари.