Loading Video...
Свет
13. July 2019 - 19:04

Трамп прогласи вонредна состојба во Луизана

Околу 10 000 луѓе се евакуирани  од крајбрежните региони на Луизијана пред  ударот на ураганот Бери. Метеоролозиет предурпедуваат дека вистинската опасност не е ветрот туку дождот кој може да предизвика смртоносни поплави.  Слично предурпедување даде и гувернерот на Луизиана.

Ова е првпат Ова ќе биде прв пат да имаме ураган кој ќе предизвика слечиште, а во исто време реката Мисисипи е пред критично ниво на излевање. И тоа не е само Мисисипи. Имаме покачени нивоа на реки низ Луизијана, изјави гувернерот на Луизијана  Џон Бел Едвардс

Претседателот Трамп прогласи вонредна состојба  во таа американската сојузна држава  и преку твитер порака  им порача на граѓаните во загрознеите подрачја  да бидат внимателни и да се засолнат на безбедно. Оние кои го преживеаја ураганот Катрина  во 2005 ја знаат опасноста и веке се заслонати. Ураганот Катрина однесе 1800 животи.