Свет
18. September 2017 - 22:08

Трамп: Постојат шанси за мир меѓу Израел и Палестинците

Американскиот преседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека постојат вистински шанси за постигнување мир меѓу Израел и Палестинците. 

- Мирот меѓу Палестинците и Израел би бил фантастично оставрување и ние работиме на тоа со сите сили. Сметам дека има добри шанси тоа да се оствари, изјави Трамп на средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Њујорк.

Трамп нагласи дека повеќето луѓе веројатно би кажале дека е невозможно постигнување на договор меѓу Израел и Палестинците.

- Но, според мене тоа е возможно, затоа што Израел сака тоа да се случи. Мислам дека и Палестинците го сакаат истото, а можам да ве уверам дека Администрацијата на Трамп сака да го види тоа и ќе работи упорно на негово остварување. Ќе видиме што ќе се случи, додаде американскиот претседател,

Трамп и Нетанјаху изразија задоволство од „цврстиот сојуз“ меѓу нивните две земји и изразија надеж дека е можно да им се даде поттик на израелско-палестинските мировни преговори.