Loading Video...
Свет
12. July 2018 - 16:39

Трамп: Јас сум многу стабилен гениј

Трамп и вториот ден од самитот на НАТО го почна со критики до останатите членки на Алијансата  бидејќи  не издвојуваат  повеке пари за одбраната. Откако дебата за воените трошоци   се вжешти, сосотанокот продолжи зад затвортени  врати. 

По состанокот Трамп се пофали дека неговите критики сепак дале резулат и дека членките на НАТО се  согласиле за повисоки финансиски приливи во буџетот на Алијансата. 

На прес конфенренцијата Трамп порача дека САД остануваат посветени  на  нАТо и дека Алијасната е прекрасен   сојуз, по што беше прашан дали кога се качи во претседаљтелскиот авион ќе го смени мислењето, тој одогооври.

-  Многу сум доследен. Јас сум многу стабиле гениј, одговори  Трамп.

 Инаку, од  Брисел Трамп отпатува во двоневна посета на Лондон , која предизвика протести во повеќе британски градови. Освен со премиерката Меј, американскиот лидер  ќе се сретне и со кралицата Елизабета.