Loading Video...
Свет
13. March 2018 - 16:57

Трамп го смени Тилеросн- Мајк Помпео доаѓа на местото државен секретар на САД

Доналд Трамп го разреши Рекс Тилеросн од функцијата државен секретар на САД. На негово место доага Мајк Помпео кој досега беше прв човек на ЦИА.  Американскиот претседател веста ја објави на Твитер .Новиот државен секретар ќе заврши одлична работа. Му благодариме на Рекс Тилерсон напиша ТРамп.  На чело на ЦИА доага Џина Хаспел. Таа е прва жена избрана на таа функција.  Смената во тимот на Трамп се случува во пресрет на најавените преговори со Северна Кореја.