Свет
5. April 2017 - 18:25

ТРАГЕДИЈА: Се урна авион

Во близина на националниот аеродром во Мериленд денеска се урна американски бомбардер „Ф-16“, а пилотот успеал безбедно да се катапултира, изјавија неименувани американски претставници. 

Тие наведоа дека авионот се соборил југозападно од националниот аеродром во ненаселено подрачје. 

Портпаролот на пожарникарската служба Марк Бредли изјави дека пилотот е најден во истото подрачје каде што се случила несреќата. 

Евакуирани се жителите од местата што се наоѓаат во близина на подрачјето каде се урнал авионот. 

Засега е непозната причината за падот на бомбардерот.