Македонија
14. September 2017 - 10:06

Трагедија на автопатот кон Велес: Пешак прегазен од мерцедес, почина на самото место

Едно лице загина, тројца се потешко повредени, а осум полесно во 13 сообраќајни несреќи што во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје.

Сообраќајната несреќа во кое загина едно лице се случила вчера во 22:45 часот на автопатот „Александар Македонски“ во насока од Скопје кон Велес во близина на местото викано Рајко Жинзифов. Во неа учествувале патничко моторно возило „Мерцедес“ со српски регистраки таблички, управувано од граѓанин на Република Србија и пешак од Кочани, роден 1987 година. Пешакот во незгодата се здобил со тешки телесни повреди од кои починал на самото место. 

Во три останати сообраќајни несреќи со тешки телесни повреди се здобиле по еден пешак, велосипедист и возач на патничко моторно возило, а во осум незгоди полесно се повредени осум лица, додека една сообраќајка завршила само со материјална штета.

Во текот на изминатиот ден полицијата санкционирала 15 возачи кои не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење, три возачи што поминале на црвено светло, 15 возачи што ги управувале своите возила без возачка дозвола, односно нерегистрирани, како и осум возачи кои не користеле сигурносен појас или користеле мобилен телефон за време на управувањето со моторното возило.

Санкционирани се и четри возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои сториле прекршоци по разни основи и 72 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 66 возила.

Ново на Сител