Фудбал
13. August 2017 - 16:54

Тотенхем победнички ја почна новата сезона во Премиер лигата

 
 Актуелниот англиски вицепрвак Тотенхем со победа ја започна новата сезона во Премиер лигата. 
 
Во натпревар од првото коло одигран попладнево Тотенхем на гостински терен го победи Њукасл со 2-0 
 
Откако во првиот дел мрежите мируваа во вториот гостите од Лондон постигнаа два гола. Првиот беше дело на Деле Али во 61.минута, а девет минути подоцна (70) Бен Дејвис ги постави конечните 2-0 за Тотенхем.
 
За утре закажани се дуелите,  Њукасл – Тотенхем 
 
Во последниот меч од воведното коло  Манчестер Јунајтед  на „Олд Трафорд“ ќе го пречека тимот на Вест Хем.