Свет
19. December 2017 - 11:06

Тие знаат нешто што ние не знаеме? Јапонија се подготвува за нуклерарна катастрофа

Во вторникот, јапонската влада одлучила да го засили својот против-авионски систем за решавање на растечката закана од Северна Кореја.
 
Два американски системи ќе бидат воведени до 2023 година за да ја заштитат целата јапонска територија од воздушен напад.
 
Два системи што треба да се постават во провинцијата Акита во североисточниот и западниот дел на земјата се во прилог на два постоечки системи на воздушна одбрана кои се во море и на копно и веќе се оперативни.
 
Владата одлучила  дека додавањето на нов слој на заштита ќе го намали товарот на одбранбените сили на земјата.
 
Јапонската влада соопшти дека развојот на Северна Кореја нуклеарна и балистичка програма претставува "ново ниво на закана" за земјата.
 
- Мораме од темел да ги подобриме можностите за одбрана на балистичките ракети за да ја заштитиме земјата постојано и на одржлив начин", се вели во соопштението.
 
Ракетите кои  оваа година ги активираше од страна на Северна Кореја ја прелета Јапонија со активирање на системите за предупредување и паѓање во Јапонското Море.
 
Премиерот Шинзо Абе се согласува со американскиот претседател Доналд Трамп, кој предупреди дека има сите опции на масата, вклучувајќи ја и војската во однос на Пјонгјанг.