Балкан
2. August 2016 - 12:55

Тешка сообраќајна несреќа - Автобус се заби во Југо, почина жена

Во сообраќајната несреќа што се случи пред околу еден час на патот Белољин - Блаце загина шеесет и две годишна жена, а нејзиниот сопруг, М. Р. (82) се здобил со потрес на мозокот, пренесува српски Курир.

Според првичните неофицијални податоци, М. Р. кој живее со својата сопруга во Белград со возило "Југо 45" се движеле од Белољин, кон Блаце. Тие во еден момент се судриле со автобус, но за сега не е познато како е предизвикана несреќата, а истрагата ќе се врши во текот на денот.

Тие во селото Белољин имаат куќа во која доаѓаат за време на летото. За сега, М. Р. се уште не знае дека неговата сопруга е почината а тој е префрлен со брза помош во Здравствен дом.

Настрадатана жена била на совозачкото седиште, и нејзиниот сопруг, кој бил за воланот се здобил со сериозни телесни повреди.

Инаку, автобусот на редовна линија Херцег Нови - Белград се движел од правец Блаце и се судрил со "Југото", кое доаѓа од спротивната насока. Телото на несреќната жена, која починала на самото место, од скршениот автомобил го извлекло тимот за вонредни ситуации во Прокупље.