Свет
13. јуни 2024 - 8:38

Тепачка во италијанскиот парламент: Пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на расправата за поголема регионална автономија.

Леонардо Доно од популистичкото „Движење пет ѕвезди“ прво бил турнат, а потоа соборен на подот, јавуваат италијанските медиуми.

Причината е дебатата за диференцирана автономија на регионите, со што регионите би добиле поголема моќ, а опозицијата остро се спротивстави.

Дел од опозицијата ја пееја химната и ги истакнаа знамињата на таа земја, а кога Доно се обиде да му го предаде знамето на еден од министрите, дојде до туркање.

Се уште не е јасно дали паднал сам или некој го турнал. Се известува и дека еден од чуварите кој се обидел да интервенира за да го прекине конфликтот е повреден.

Никола Фратојани, еден од пратениците, изјави дека Дон бил удрен неколку пати во главата, поради што паднал на земја. Потоа му се слошило и му била потребна интервенција на лекарите кои го однеле во инвалидска количка.

Седницата е прекината и се разгледуваат снимките за можни мерки по овој инцидент.