Ракомет
4. January 2017 - 12:47

Темелковски: Одбраната треба да биде клуч за победа над Полска

Младинската репрезентација на Македонија настапот во квалификациската група за СП 2017 во Алжир го почнува со натпреварот против Полска (почеток 17:45 часот).

Ова воедно е најсилниот ривал во групата, а селекторот на младинците Илија Темелковски истакна:
- Знаеме дека Полска е најсилниот од ривалите, не дека ги потценуваме Португалија и Турција, но најдобро е да се почне со победа. Ние треба да мислиме на нашата игра, пред се на одбраната дека така се добива натпреварот. Со добра одбрана имаме контри и полуконтри, а тогаш е полесно да се постигнуваат голови. Најпрвин да одиграме против Полска, а потоа ќе мислиме на другите ривали.
 
Македонија на овие квалификации ќе настапи во следниот состав: Лазаревски (број 4), Димитриоски (6), Јагуриоски (7), Нелоски (8), Танкоски (11), Томовски (12), Велковски (13), Шилегов (15), Петровски (16), Талески (17), Даниловски (20), Кукуловски (24), Крстевски (29), Џонов (34), Палевски (71), Арсеновски (99).
 
Во составот на оваа репрезентација се и тројца играчи на кои селекторот на А репрезентацијата Лино Червар смета за настап на СП во Франција: Талески, Нелоски и Велковски.
Покрај денешниоот дуел со Полска, Македонија утре во истиот термин (17:45 часот) игра против Португалија, а на 6.јануари од 14:30 часот Македонија за ривал ја има Турција.
Сите натпревари се играат во СРЦ Кале.