Балкан
1. April 2016 - 8:32

Телохранителите на Ердоган се судрија со новинари на самитот во Вашингтон

Почетокот на посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Вашингтон, каде присуствува на самитот за нуклеарна безбедност, беше одбележен со тензии, бидејќи неговите телохранители се судрија со новинарите, јави Танјуг.

Безбедносни претставници во делегацијата на Ердоган се обиделе од Институтот Брукингс да избркаат еден новинар. Ердоган во Институтот требало да одржи говор, пренесуваат американските медиуми.

Обезбедувањето на Институтот реагирало и ги замолило телохранителите на Ердоган да ја напуштат просторијата.

Претходно, турски официјални претставници го спречиле новинарот Адем Арслан, кој работи за опозициски медиум, да влезе во Институтот.

Ердоган се соочува со се погласни критики заради сузбивањето на слободата на говорот и печатот во Турција.

Турската делегација пред Институтот беше дочекана  и од група демонстранти кои протестираа заради односот на Турција кон Курдите.