Свет
6. May 2021 - 9:57

Тедрос задоволен од „историската одлука“ на САД за суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус ја поздрави „историската одлука“ на САД да поддржат привремено укинување на патентите за вакцини против коронавирус.

„Им честитам на САД за таа историска одлука во корист на правдата за вакцината, која фаворизира благосостојба за сите во ова клучно време. Ајде, одиме сите напред брзо, солидарно, градејќи се на генијалноста и посветеноста на научникот кој произвел спасоносни вакцини против короната”, твитна генералниот директор на Светската здравствена организација.

Шефот на СЗО лобира со месеци, секогаш кога ќе се укаже можност, во корист на оваа мерка, предложена од СЗО во Индија и Јужна Африка.

Поддршката на Белата куќа за привремено укинување на правата на интелектуална сопственост „ги рефлектира мудроста и моралното раководство на САД да ја поддржат правичноста на вакцината и да работат на ставање крај на оваа пандемија“, напиша Тедрос на Твитер.