Џет-Сет
5. August 2016 - 11:12

Тажна вест: Почина познатиот глумец

Дејвид Хадлстон, американскиот актер, кој играше во познатиот филм „The Big Lebowski“ од 1998 година почина на 85 години во градот Санта Фе, соопштила неговата сопруга.
 
Сара, вчеравечер изјавила дека Дејвид, кој поради својата висина и корпулентност често глумеше мафијаш или криминалец, имал здравствени проблеми со срцето и бубрезите.
 
Актерот остана запаметен и во делото „1776“ во продукција на Бродвеј во кој го глумеше Бенџамин Френклин.