Свет
5. May 2021 - 8:32

„Тајмс“: Секој над 50 години во Британија ќе има можност за имунизирање со трета вакцина против Ковид-19 наесен

 Секој на возраст над 50 години во Велика Британија ќе добие можност да биде имунизиран наесен со трета доза вакцина против Ковид-19 за целосно искоренување на заканата од инфекција до Божик, објави „Тајмс“.

Во моментов се истражуваат две опции, под раководство на главниот здравствен инспектор, Крис Вити, се вели во написот.

Првата вклучува вакцини специјално дизајнирани за борба против нови видови додека втората предвидува аплицирање на трета доза од некои од трите вакцини што се користат во моментов: Фајзер/Бионтех, Модерна или Астра Зенека/Оксфорд, објави весникот.