Loading Video...
Свет
6. December 2021 - 21:17

СЗО тврди дека од омикрон се уште никој не починал

Досега ниту едно лице не починало од омикрон - новиот сој на Ковид-19 тврди СЗО. Омикрон беше потврден на  10  ноември во Јужна Африка а според податоците на СЗО е дектиран во уѓте 37 држави.  Австралија , САД  , русија се најновите земји кои потврдија случаи на новиот сој.

Сè уште не е познато колку е заразен овој сој, дали предизвикува потешка болест и колку вакцините се ефикасни, а експертите истакнуваат дека за тоа ќе бидат потребни најмалку три недели.